Přihlásit

Tomáš a Lenka: Pořád na cestách

“O vlastním bytě jsem nikdy nepřemýšlel, to raději utratím peníze za cestování,” říká Tomáš. Je mu 35 let, bydlí v Táboře a učí fyziku na místní základní škole. “Pronájmy střídám od devatenácti let, kdy jsem se odstěhoval od našich a vedle studia na vejšce jsem si přivydělával doučováním dětí.” Tomáš je vášnivý cestovatel, loni procestoval Thajsko a letos už stihl navštívit mayské pyramidy v Mexiku. Ještě donedávna cestoval sám anebo s partou přátel, ale do Mexika jej již doprovázela Lenka, jeho kolegyně ze školy a spřízněná duše.

Co se týče bydlení, mají oba jasno. “Pronájem v Táboře dáme v pohodě dohromady, teď jsme na to dva, a tak nám zbyde více peněz na naše koníčky, které fakt levné nejsou,” smějí se oba. Je to přesně měsíc, co spolu fyzikář a češtinářka bydlí v paneláku nedaleko centra. Ve slunečném tři plus jedna je pro oba spousta místa, a tak si, jak doufají, “nepolezou na nervy”. “S hypotékou by to bylo přece jenom jiné. Jsme navíc spolu teprve krátce, takže na společnou investici bychom se stejně ještě necítili. Možná to jednoho dne zvážíme, nyní nám to vyhovuje přesně takto.” Nájemné bydlení poskytuje mladým lidem mnohem více volnosti, než kdyby se zavázali na třicet let hypotékou. Život, to je spousta možností, a dnešní mladí chtějí experimentovat. Netýká se to jenom cestování, ale i sbírání nových zkušeností na pracovním poli.

“ Nájemné bydlení poskytuje mladým lidem mnohem více volnosti, než kdyby se zavázali na třicet let hypotékou ”

Vše se mění, dnes není problém najít si práci na druhém konci republiky a zkusit to na chvíli tam. Stačí si sbalit své věci a najít si pronájem. “S pronájmy mám, musím se přiznat, i špatné zkušenosti,” vypráví Lenka. “Už se mi stalo, že mi pronajímatel nevrátil kauci, protože si vymyslel různé škody v bytě. Když se ale porouchal bojler, musela jsem ho nechat vyměnit sama, protože majitel se k tomu prostě neměl.” “Musíte mít prostě trochu štěstí,” přikyvuje Tomáš. “Anebo drsného právníka,” směje se Lenka. Letos mají v plánu odcestovat na Nový Zéland, letní prázdniny jsou pro učitele ideálním obdobím. “Nabídneme byt na měsíc mé mladší sestře, aby si vyzkoušela bydlení bez rodičů. Majitel snad nebude mít nic proti a sestra se nám alespoň postará o naší želvu a kytky,” říká Lenka. Při zmínce o možnosti pojištění nájmu oba chvíli přemýšlí, počítají a nakonec se dohodnou, že to majiteli nadhodí jako zajímavé téma. “Pokud to majitel zaplatí z našeho nájmu, nemáme samozřejmě nic proti. Zvyšování nájmu by se nám ale asi nelíbilo,” usměje se Tomáš a Lenka souhlasně přikývne.

Hanka: Jsem nájemcem a zároveň pronajímatelem

Nájemné bydlení poskytuje mladým lidem mnohem více volnosti, než kdyby se zavázali na třicet let hypotékou

Číst

Tomáš a Lenka: Pořád na cestách

Nájemné bydlení poskytuje mladým lidem mnohem více volnosti, než kdyby se zavázali na třicet let hypotékou

Číst
Upravit

Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.