Přihlásit

Příběhy

deal

Nájemní bydlení, to je spousta příběhů. Lepších i horších. Naštěstí budou odteď převládat ty lepší.

deal

Hanka: Jsem nájemcem
a zároveň pronajímatelem

“V bytě na pražském Žižkově jsem vyrůstala,” říká Hanka. Po rozvodu rodičů v něm zůstala bydlet s mámou a později, když se máma přesunula k novému partnerovi, se v něm zabydlela se svým přítelem. Byt má skoro 90 metrů čtverečních, takže když přišla na svět Eliška, měli pořád spoustu místa. Problém nastal teprve, když se táta Elišky rozhodl odejít. “Vedle mateřské jsem si občas vydělala správou sociálních sítí pro bývalé klienty, ale nebylo to dost a Eliščin otec se k finanční pomoci moc neměl.”

Hanka musela přehodnotit své možnosti a rozhodla se přestěhovat do Šumperka, kde trávila jako dítě prázdniny u své babičky. “Samozřejmě jsem si vzpomínky trochu idealizovala, ale s Eliškou jsme si rychle zvykly,” usmívá se Hanka. Byt na Žižkově pronajala a tak je z ní na jednom konci republiky pronajímatel a na tom druhém nájemce. Z pražského pronájmu zaplatí bez problémů nájem domečku se zahradou v Šumperku a zbyde i na živobytí. “Sociální sítě pro klienty můžu spravovat odkudkoliv, ale pokud mě celý měsíc s prací nikdo neosloví, nehroutím se.” S Eliškou tráví Hanka spoustu času na zahrádce, poznávají kytky i zvířata, co k nim zabloudí. “To by na Žižkově nešlo,” říká Hanka a počítá, že dokud Eliška nenastoupí do první třídy, zůstanou v domečku. A pak se uvidí. Výhodou nájemného bydlení je totiž flexibilita. Potřebujete blíž k lesu? Není problém. Potřebujete se pro změnu přiblížit ke škole a centru? Prostě se přestěhujete. “Na západě je to naprosto normální. Lidi se stěhují kvůli práci několikrát za život. My v Čechách na to ještě nejsme zvyklí, ale vzhledem k cenám bytů a nedostupnosti hypoték to asi jinak nepůjde.”

Pokud by se navíc něco stalo a já bych o své pravidelné příjmy přišla, pojištění kryje pronajímateli celý rok nájemného. Což je skvělé, nemusím se stresovat.

S pronajímatelem se navíc dohodli na skvělých podmínkách nájmu, které Hance vyhovují a plánuje je uplatnit i ve svém pražském bytě. “Pronajímatel mi navrhl se podílet na pojištění nájmu. Jedná se o novinku, takže jsem si o tom nejdříve všechno přečetla. Vzhledem k jistotě pravidelného příjmu a minulosti bez dluhů jsem nemusela skládat kauci, což mi ušetřilo tři nájmy! Pokud by se navíc něco stalo a já bych o své pravidelné příjmy přišla, pojištění kryje pronajímateli celý rok nájemného. Což je skvělé, nemusím se stresovat. Když se v domečku občas něco pokazí, zavolám technickou asistenci a oni to vyřeší téměř okamžitě.” Právě technická asistence 24/7 byla důvodem, proč o pojištění začala Hanka přemýšlet i pro svůj žižkovský byt. Bydlí daleko a je pro ní téměř nemožné řešit poruchy a havárie v Praze ze Šumperka. “Jsem tady hrozně spokojená. Je tu krásná příroda, klid, milí sousedé a všechno je tak nějak pomalejší než v Praze. Kdo ví, třeba se jednoho dne vrátíme, ale prozatím je náš domov zde.”

Tomáš a Lenka: Pořád
na cestácha

“O vlastním bytě jsem nikdy nepřemýšlel, to raději utratím peníze za cestování,” říká Tomáš. Je mu 35 let, bydlí v Táboře a učí fyziku na místní základní škole. “Pronájmy střídám od devatenácti let, kdy jsem se odstěhoval od našich a vedle studia na vejšce jsem si přivydělával doučováním dětí.” Tomáš je vášnivý cestovatel, loni procestoval Thajsko a letos už stihl navštívit mayské pyramidy v Mexiku. Ještě donedávna cestoval sám anebo s partou přátel, ale do Mexika jej již doprovázela Lenka, jeho kolegyně ze školy a spřízněná duše.

Co se týče bydlení, mají oba jasno. “Pronájem v Táboře dáme v pohodě dohromady, teď jsme na to dva, a tak nám zbyde více peněz na naše koníčky, které fakt levné nejsou,” smějí se oba. Je to přesně měsíc, co spolu fyzikář a češtinářka bydlí v paneláku nedaleko centra. Ve slunečném tři plus jedna je pro oba spousta místa, a tak si, jak doufají, “nepolezou na nervy”. “S hypotékou by to bylo přece jenom jiné. Jsme navíc spolu teprve krátce, takže na společnou investici bychom se stejně ještě necítili. Možná to jednoho dne zvážíme, nyní nám to vyhovuje přesně takto.” Nájemné bydlení poskytuje mladým lidem mnohem více volnosti, než kdyby se zavázali na třicet let hypotékou. Život, to je spousta možností, a dnešní mladí chtějí experimentovat. Netýká se to jenom cestování, ale i sbírání nových zkušeností na pracovním poli.

Nájemné bydlení poskytuje mladým lidem mnohem více volnosti, než kdyby se zavázali na třicet let hypotékou

Vše se mění, dnes není problém najít si práci na druhém konci republiky a zkusit to na chvíli tam. Stačí si sbalit své věci a najít si pronájem. “S pronájmy mám, musím se přiznat, i špatné zkušenosti,” vypráví Lenka. “Už se mi stalo, že mi pronajímatel nevrátil kauci, protože si vymyslel různé škody v bytě. Když se ale porouchal bojler, musela jsem ho nechat vyměnit sama, protože majitel se k tomu prostě neměl.” “Musíte mít prostě trochu štěstí,” přikyvuje Tomáš. “Anebo drsného právníka,” směje se Lenka. Letos mají v plánu odcestovat na Nový Zéland, letní prázdniny jsou pro učitele ideálním obdobím. “Nabídneme byt na měsíc mé mladší sestře, aby si vyzkoušela bydlení bez rodičů. Majitel snad nebude mít nic proti a sestra se nám alespoň postará o naší želvu a kytky,” říká Lenka. Při zmínce o možnosti pojištění nájmu oba chvíli přemýšlí, počítají a nakonec se dohodnou, že to majiteli nadhodí jako zajímavé téma. “Pokud to majitel zaplatí z našeho nájmu, nemáme samozřejmě nic proti. Zvyšování nájmu by se nám ale asi nelíbilo,” usměje se Tomáš a Lenka souhlasně přikývne.

Petr a Jana: Majetek
jsou příjemné starosti

Petr a Jana zdědili činžovní dům v Brně po rodičích. Starší rodiče dlouhé roky do domu neinvestovali a nájemcům tím pádem ani nezvyšovali nájem. “Když nám rodiče konečně dům svěřili, bylo za pět minut dvanáct,” kroutí hlavou Petr. “Táta byl vždy tvrdohlavý a nechtěl nic měnit. Většinu lidí v domě znal a nechtěl jim přidělávat starosti. Jenomže všechno potřebuje údržbu, vše se časem začne kazit a než konečně rodiče uznali, že už péči o majetek nezvládají, málem nám barák spadl na hlavu.” Petr a Jana si vzali velkou půjčku a dům postupně zrekonstruovali. Někteří nájemci si našli nové bydlení sami, jiní se rozhodli zůstat a přistoupili na úpravu nájmu. V domě se nachází 21 menších bytových jednotek a momentálně jsou všechny obsazené. “Musela jsem skončit v mé práci, abych se mohla starat výhradně o správu domu a bytových jednotek. Na nic jiného nebyl čas. Byla jsem z toho nešťastná,” vypráví Jana, původním povoláním kadeřnice. “Má práce mi chyběla, ale nedalo se nic dělat. Zaměstnat správce bylo prostě příliš drahé.” “Každý den musela Jana řešit spoustu věcí kolem baráku. Drobná oprava vyžaduje stejně času jako ta velká. A v domě o 21 bytech je drobných oprav pořád dost.

Někteří nájemci jsou navíc jako malé děti, člověk je musí hlídat, aby platili včas, aby nezapomínali na služby a aby se navzájem nepozabíjeli kvůli úklidu společných prostor.” Při hledání posledního nájemce jim realitní agent nabídl novinku, pojištění nájmu. Po zvážení všech podmínek uznali, že je to přesně ta pomoc, kterou zoufale potřebovali. Technická asistence 24/7, hlídání platební morálky všech nájemců, vymáhání dlužného nájemného a zajištění nového nájemce, když se starý odstěhuje. To vše umožnilo Janě vrátit se ke svému původnímu zaměstnání. Od poskytovatele služby navíc dostali zdarma software, který hlídá výnosy u všech bytových jednotek, monitoruje jednotlivé technické zásahy a nedoplatky. Ve své klientské zóně mají majitelé všechny byty jako na dlani, od veškeré dokumentace po pravidelné hlídání Kredit Skóre všech nájemců.

Jeden z nájemců přišel o zaměstnání a volal nám, že nemá z čeho platit nájem. Pojištění zafungovalo perfektně! Nájem jsme obdrželi v plné výši a přesně na den, přičemž se nájemce nemusel stěhovat mohl si v klidu hledat novou práci.

“Před časem jsme si mohli pojištění v reálu otestovat,”usmívá se Jana a Petr pokračuje: Pojištění v takovém případě pokryje dokonce celý jeden rok nájmu.” “Náš nájemce to zvládl za dva měsíce,” říká Jana. “Byli jsme rádi, že jej nemusíme vystěhovat, měli bychom z toho špatný pocit. Vždyť stát se to může každému.”

Sjednat pojištění
Upravit

Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.