Přihlásit

Hanka: Jsem nájemcem a zároveň pronajímatelem

“V bytě na pražském Žižkově jsem vyrůstala,” říká Hanka. Po rozvodu rodičů v něm zůstala bydlet s mámou a později, když se máma přesunula k novému partnerovi, se v něm zabydlela se svým přítelem. Byt má skoro 90 metrů čtverečních, takže když přišla na svět Eliška, měli pořád spoustu místa. Problém nastal teprve, když se táta Elišky rozhodl odejít. “Vedle mateřské jsem si občas vydělala správou sociálních sítí pro bývalé klienty, ale nebylo to dost a Eliščin otec se k finanční pomoci moc neměl.”

Hanka musela přehodnotit své možnosti a rozhodla se přestěhovat do Šumperka, kde trávila jako dítě prázdniny u své babičky. “Samozřejmě jsem si vzpomínky trochu idealizovala, ale s Eliškou jsme si rychle zvykly,” usmívá se Hanka. Byt na Žižkově pronajala a tak je z ní na jednom konci republiky pronajímatel a na tom druhém nájemce. Z pražského pronájmu zaplatí bez problémů nájem domečku se zahradou v Šumperku a zbyde i na živobytí. “Sociální sítě pro klienty můžu spravovat odkudkoliv, ale pokud mě celý měsíc s prací nikdo neosloví, nehroutím se.” S Eliškou tráví Hanka spoustu času na zahrádce, poznávají kytky i zvířata, co k nim zabloudí. “To by na Žižkově nešlo,” říká Hanka a počítá, že dokud Eliška nenastoupí do první třídy, zůstanou v domečku. A pak se uvidí. Výhodou nájemného bydlení je totiž flexibilita. Potřebujete blíž k lesu? Není problém. Potřebujete se pro změnu přiblížit ke škole a centru? Prostě se přestěhujete. “Na západě je to naprosto normální. Lidi se stěhují kvůli práci několikrát za život. My v Čechách na to ještě nejsme zvyklí, ale vzhledem k cenám bytů a nedostupnosti hypoték to asi jinak nepůjde.”

“ Pokud by se navíc něco stalo a já bych o své pravidelné příjmy přišla, pojištění kryje pronajímateli celý rok nájemného. Což je skvělé, nemusím se stresovat. ”

S pronajímatelem se navíc dohodli na skvělých podmínkách nájmu, které Hance vyhovují a plánuje je uplatnit i ve svém pražském bytě. “Pronajímatel mi navrhl se podílet na pojištění nájmu. Jedná se o novinku, takže jsem si o tom nejdříve všechno přečetla. Vzhledem k jistotě pravidelného příjmu a minulosti bez dluhů jsem nemusela skládat kauci, což mi ušetřilo tři nájmy! Pokud by se navíc něco stalo a já bych o své pravidelné příjmy přišla, pojištění kryje pronajímateli celý rok nájemného. Což je skvělé, nemusím se stresovat. Když se v domečku občas něco pokazí, zavolám technickou asistenci a oni to vyřeší téměř okamžitě.” Právě technická asistence 24/7 byla důvodem, proč o pojištění začala Hanka přemýšlet i pro svůj žižkovský byt. Bydlí daleko a je pro ní téměř nemožné řešit poruchy a havárie v Praze ze Šumperka. “Jsem tady hrozně spokojená. Je tu krásná příroda, klid, milí sousedé a všechno je tak nějak pomalejší než v Praze. Kdo ví, třeba se jednoho dne vrátíme, ale prozatím je náš domov zde.”

Hanka: Jsem nájemcem a zároveň pronajímatelem

Nájemné bydlení poskytuje mladým lidem mnohem více volnosti, než kdyby se zavázali na třicet let hypotékou

Číst

Tomáš a Lenka: Pořád na cestách

Nájemné bydlení poskytuje mladým lidem mnohem více volnosti, než kdyby se zavázali na třicet let hypotékou

Číst
Upravit

Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.